Strona festiwalu Jazz w Ruinach korzysta z plików cookies w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania zawartości strony. Możesz sam określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. (zamknij).

(sprawdź jak - mozilla firefox) (sprawdź jak - chrome) (sprawdź jak - internet explorer)

(zaakceptuj i zamknij)

 
 
Logotyp
Kołakowski : Wykpisz : Korelus „Schönberg”

11 sierpnia 2017, piątek, godz. 19:00

Trio koncertuje z materiałem już od 2015 roku, za każdym razem występując na scenach ważnych festiwali w Polsce. Pomimo krótkiego czasu od pierwszego koncertu podczas Warsaw Summer Jazz Days jako zwycięzcy konkursu Open Jazz, mają na swoim koncie już współpracę z takimi muzykami jak David Liebman (8. Azoty Tarnów International Jazz Contest oraz festiwal Ars Cameralis), czy Adam Pierończyk (Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

 

509

 

Kołakowski, Wykpisz i Korelus, pomimo młodego wieku, znani są już jazzowej publiczności z innych projektów. Kołakowski wydał dwie solowe płyty, otrzymał „Jazzowego Fryderyka” i wystąpił z Davem Liebmanem, Wykpisz dostał wiele nagród w Polsce i zagranicą, występuje z High Definition Quartet, Korelus – z którego inicjatywy powstało zresztą trio – studiował u Krzysztofa Gradziuka.

Trio młodych muzyków odkryło na nowo sześć małych utworów na fortepian op.19 Arnolda Schoenberga i przenieśli to atonalne dzieło dwudziestowiecznej awangardy na grunt współczesnej muzyki improwizowanej. Pokłonili się Schoenbergowi i dodali dużo od siebie.

Sechs kleine Klavierstücke, Op. 19” Arnolda Schönberga był inspiracją do powstania tego materiału. Cykl utworów stanowi punkt wyjścia dla zespołu z którego powstaje nowa kompozycja w konwencji otwartego free jazzowego grania z wpływami zarówno muzyki jazzowej, jak i zdobyczy muzyki eksperymentalnej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni efektu końcowego zarówno pod kątem przeniesienia utworu Schönberga na trio jazzowe jak i brzmienia płyty. Cieszymy się, że nasza muzyka nie przypomina kolejnych nieudolnych prób grania kompozycji klasycznych na „jazzowo”. Ciężko nam zaklasyfikować ten materiał w ramach jednego terminu. Z założenia jest to muzyka trzeciego nurtu, ale w brzmieniu słychać jazz oraz muzykę współczesną. – mówi Bartłomiej Korelus, założyciel zespołu

 


„Tylko naprawdę nielicznym udało się mądrze rozmawiać z atonalną historią europejskiej muzyki. A temu zespołowi ta rozmowa udała się w moim odczuciu bardzo dobrze, była w niej atencja dla nutowego pierwowzoru, ale było też śmiałe rozwinięcie w przestrzeni właściwej dla jazzu i była spójność, kolor, rozmach i nieco abstrakcyjna liryka.”

Maciej Karłowski (Jazzarium.pl)
„Ich koncert "uratował" ostatni wieczór Warsaw Summer Jazz Days. Ich występ to była bomba!”

Paweł Brodowski (Jazz Forum)
„Chill-out dla wymagających, bo propozycja tria to jazz zasłuchany w całą muzykę, pełen odniesień do muzyki współczesnej.”

Piotr Iwicki (Jazz Gazeta)

 

YouTube miniature

 


Mateusz Kołakowski - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Bartłomiej Korelus - perkusja

 

Wstęp wolny.

YouTube