Lata mijają, idea zostaje

Ideą Festiwalu jest zapraszanie do udziału w wydarzeniu młodych wykonawców i zespoły z całego świata. Wszystko po to by propagować nowe twarze, nowe zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej. Jazz w Ruinach to festiwal młodych, wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej, improwizowanej. Wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia zdobyte na najznamienitszych przeglądach i konkursach organizowanych w Europie, i poza jej granicami. Część to debiutanci, z pierwszą i jedyną płytą na koncie. Kilku prezentuje swoje zupełnie nowe projekty muzyczne. Jazz w Ruinach to swojego rodzaju tuba promocyjna dla tychże młodych, wyróżniających się twórców.

I z taką misją chcemy docierać do szerokiego grona widzów i słuchaczy festiwalu
w przyjaznej formule, czyli podczas ... letniego pikniku …, bo przekrój wieku uczestników festiwalu świadczy o tym, że na koncerty przychodzą całe rodziny. Wszystko po to, by promować nową twórczość i to wśród odbiorców, którzy  prawdopodobnie rzadko mają do czynienia z jazzem w jakiejkolwiek formie. Czyli edukować do odbioru jazzu w przyszłości i zasiewać zainteresowanie taką twórczością wśród szerokiego grona odbiorców.

Międzynarodowy festiwal


Festiwal ma charakter międzynarodowy. W sumie 8 koncertów młodych twórców, w roku 2016 z Polski, Austrii, Włoch i Stanów Zjednoczonych realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, a dokładniej w piątki i soboty. Każdego wieczoru po dwa koncerty, pierwszy rozpocznie się o 19:00, drugi o 21:00. W dniach 5 – 13 sierpnia będę się również odbywać warsztaty muzyczne prowadzone w kilku klasach instrumentalnych.

Jazz Movie

Jazz w Ruinach to nie tylko muzyka. Traktujemy sprawę znacznie szerzej. Od kilku lat w ramach festiwalu odbywa się wystawa grafiki i plakatu. Ekspozycja będzie dostępna od 5 do 20 sierpnia. Idea stojąca za wystawą łączy się z ideą festiwalu. Dobra płyta i dobry koncert powinien iść w parzę z dobrą grafiką, a nie tylko informacją użytkową i zdjęciem lidera zespołu. Mamy nadzieję, że poprzez łączenie tych światów na festiwalu tworzymy platformę porozumienia i współpracy pomiędzy muzyką a grafiką. Na efekty pewnie trzeba będzie poczekać, ale ... mamy czas. W końcu zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się nowe, młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość. To oni będą w przyszłości wyznaczać standardy. Dobrze więc tworzyć platformę, gdzie oba te światy mogą się spotkać i lepiej zrozumieć, nawiązać współpracę. Na wystawie do tej pory brak było tylko przedstawicieli Australii i Afryki. Tak się jakoś dziwnie składa, że również wśród muzyków nie gościliśmy jeszcze artystów z tych części globu, co nadrobimy w przyszłości.

Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka, wykładowca Katedry Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie, który ponadto jest autorem grafiki festiwalowej. Warto o tym wspomnieć, ponieważ plakat festiwalu już po jego zakończeniu zaczyna drugie życie jako obiekt sztuki współczesnej i prezentowany jest na wystawach grafiki w Polsce, Europie, a czasami poza nią, w tym m.in. w tym m.in. na Bienal Del Cartel Bolivia BICeBé, najważniejszym wydarzeniu w tej kategorii w Ameryce Południowej (20 konferencji, 13 wystaw, 18 spotkań warsztatowych, wydawnictwa, etc).


Program festiwalu Jazz w Ruinach 2016

5 sierpnia 2016, piątek, godz. 18:00
Koncert na tarasie - Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach

Pamiętacie ich? Również w roku ubiegłym rozpoczynaliśmy festiwal od koncertu na tarasie. Młodzi, zdolni i kto wie, za parę lat ktoś z nich będzie grał na dużej scenie festiwalowej. Ale już w tej chwili mają niesamowity „drive”. Duża w tym zasługa kierownika zespołu, Jarosława Spałka.

5 sierpnia 2016, piątek, godz. 19:00
Jazz Movie - Wystawa plakatu i grafiki

Idea stojąca za wystawą łączy się z ideą festiwalu. Zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się nowe, młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość. Wystawa poza różnorodnością technik, nawiązaniami kulturowymi łączy jednak element muzyki, czyli prezentacje muszą nawiązywać do tematu całej wystawy i festiwalu.


5 sierpnia 2016, piątek, godz. 19:15
Kinga Głyk Trio

Kinga Głyk to 19 letnia, w dodatku jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Uważana jest za najlepsza polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo –bluesowej.

Kinga Głyk – bas
Irek Głyk – perkusja
Piotr Matusik - piano


5 sierpnia 2016, piątek, godz. 21:00
Dominika Zioło Quartet

"Młode pokolenie naszych muzyków coraz odważniej prezentuje swoje umiejętności, a efekty są wielce budujące. Najlepszym przykładem jest debiut wokalistki, autorki muzyki i tekstów - Dominiki Zioło. Jest w jej interpretacjach to, za co uwielbiam Franka Sinatrę i Barbrę Streisand: myśl, zajmująco opowiedziana historia i puenta. Słucham tej płyty raz po raz, bo przyciąga mnie nie tylko magnetyczny głos wokalistki, ale i towarzysząca muzyka."
Grzegorz Dusza

Dominika Zioło – wokal
Dominik Rosłon - piano, kat midi contro ller
Kosma Kalamarz - gitara basowa
Pierre - perkusja

6 sierpnia 2016, sobota, godz. 19:00
Vehemence Quartet

Na festiwalu Jazz Nad Odrą 2015 spośród 8 zespołów jury pod przewodnictwem Lee Konitza przyznało Grand Prix właśnie Vehemence Quartet podkreślając: „świetne brzmienie, współpracę frontmanów przy solidnym fundamencie sekcji rytmicznej”.
Wojciech Lichtański - saksofon altowy
Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy
Alan Wykpisz – kontrabas
Szymon Madej – perkusja


6 sierpnia 2016, sobota, godz. 21:00
Piotr Budniak Essential Group

Z pośród 27 zespołów z całego świata (Polska, Węgry, Niemcy, Austria, Szwajcaria oraz USA) Piotr Budniak Essential Group razem z dwójką innych zespołów uplasował sobie miejsce na podium otrzymując tytuł laureata 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors".

Szymon Mika – gitara
Wojciech Lichtański - saksofon altow
Jakub Skowroński - saksofon tenorowy, klarnet basowy
Kajetan Borowski – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Piotr Budniak - perkusja

12 sierpnia 2016, piątek, godz. 19:00
Tenpasten

Jest to międzynarodowy projekt, jednak wszyscy członkowie spotkali się w Krakowie wiosną 2015, gdzie zaczęli wspólnie pracować nad swoimi oryginalnymi koncepcjami. Z sukcesami, bo m.in. zostali zakwalifikowani do grona trzech finalistów the Mladi Ladi Jazz Festival, który odbywał się w Pradze na wiosnę 2016. Przed nimi debiutancka płyta, która podczas Jazzu w Ruinach (chyba się uda) będzie miała swoją premierę.

Ethan Smith (RPA) – saksofon altowy
Alessio Zucca (IT) – piano
Piotr Wojnarowski (PL) – kontrabas
Liliana Zieniawa (PL) – perkusja


12 sierpnia 2016, piątek, godz. 21:00
HoTS

"Nowe odkrycie wrocławskiej wytwórni płytowej Vertigo. Muzyka skomponowana przez Poncyljusza aż prosi się, aby zilustrować jakiś obraz na dużym ekranie."
Magdalen Talik, Wrocław.pl

Mikołaj Poncyljusz – gitara
Radek Nowak – trąbka
Bartosz Tkacz - saksofon tenorowy
Adam Prokopowicz – kontrabas
Dawid Opaliński – perkusja


13 sierpnia 2016, sobota, godz. 19:00
chuffDRONE

Astrid Wiesinger - saksofon altowy i sopranowy
Lisa Hofmaninger - saksofon soprawnoy/klarnet basowy
Hubert Gredler - fortepian/wokale
Judith Ferstl – kontrabas
Judith Schwarz – perkusja


13 sierpnia 2016, sobota, godz. 21:00
Confusion Project

"Panie i Panowie, oto na polskiej scenie objawił się nowy, znakomity zespół oraz dużego kalibru kompozytor"
Mariusz Bogdanowicz, Jazz Forum
"Warto nadstawić ucha, bo słychać, że grają prosto z serducha"
Aga Zaryan

Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski - gitara kontrabasowa
Adam Golicki - perkusja


Warsztaty festiwalowe 

Podczas 12. Festiwalu Jazz w Ruinach odbędą się warsztaty zespołowe oraz indywidualne pod hasłem „Podstawy improwizacji jazzowej i interakcja muzyczna w grze zespołowej”.

Daty: 12 sierpnia 2016, piątek, godz. 12:00 – 15:00 / 13 sierpnia 2016, sobota, godz. 12:00 – 15:00

Adresatami warsztatów są młodzi adepci muzyki improwizowanej, uczniowie średnich szkół muzycznych, młodzież i osoby dorosłe zajmujące się muzyką jazzową, improwizowaną amatorsko i profesjonalnie. Zgłoszenia będą przyjmowane zarówno od osób indywidualnych, jak i od zespołów (tria, kwartety) pragnących rozwinąć swoje umiejętności, przełamać słabości i znaleźć rozwiązanie nurtujących ich problemów wykonawczych.

13 sierpnia 2016, w sobotę, o godz. 18:30 uczestnicy warsztatów wraz z pedagogami zaprezentują efekty przeprowadzonych zajęć podczas krótkiego występu na scenie głównej festiwalu w Ruinach Teatru Victoria.

Warsztaty poprowadzą:

Jerzy Główczewski

wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, saksofonista z bogatym dorobkiem płytowym, grający z największymi osobowościami polskiego jazzu, a także z światowymi artystami takimi jak Maria Schneider i Eric Marienthal. Grał w najlepszych big-bandach w Polsce jak Kukla Band, Alex Band i wiele innych. Nagrywał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera i koncertował z BBC Concert Orchestra w Royal Albert Hall w Londynie. Gra w zespole The Globtrotters z Bernardem Maselim i Kubą Badachem.

Jarosław Spałek

absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, pedagog, trębacz, instrumentalista sesyjny mający w dorobku ponad 80 płyt muzyki rozrywkowej i jazzowej. Grał w najlepszych big-bandach w Polsce, m.in. Kukla Band, Alex-Band, obecnie gra w reaktywowanej Orkiestrze Jerzego Miliana i w Tarkowski Orchestra. Nagrał płytę z gliwickim zespołem jazzu tradycyjnego Enerjazzer. Od wielu lat prowadzi zajęcia zespołu jazzowego w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach, który to zespół jest doskonale znany w gliwickim środowisku jazzowym z działalności koncertowej.

Zajęcia odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej im Ludomira Różyckiego w Gliwicach (ul. Wieczorka 6) w dniach: 12.08.2016, godz. 12:00- 15:00 i 13.08.2016, godz. 12:00- 15:00.