Jazz w Ruinach rusza po raz dziesiąty. Wydarzenie to, którego pomysłodawcą oraz organizatorem jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club odbędzie się w dniach 1 - 9 sierpnia 2014 w Runiach Teatru Victoria w Gliwicach, miejscu magicznym.

Nie zmienia się formuła festiwalu. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali młodzi wykonawcy i zespoły z całego świata. Wszystko po to by propagować nowe twarze, nowe zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej. Festiwal od samego początku swego istnienia ma za zadanie tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko), przedstawiać jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną.

Festiwal Jazz w Ruinach to festiwal młodych, wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej, improwizowanej. Wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia zdobyte na najznamienitszych przeglądach i konkursach organizowanych w Europie, i poza jej granicami. Część to debiutanci, z pierwszą i jedyną płytą na koncie. Kilku prezentuje swoje zupełnie nowe projekty muzyczne. Jazz w Ruinach to swojego rodzaju tuba promocyjna dla tychże młodych, wyróżniających się twórców.

Festiwal ma charakter międzynarodowy. W roku 2014 pojawią się muzycy z Polski, Danii, Czech, Francji, Anglii, Łotwy i Ukrainy. W sumie 8 koncertów realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, czyli 1, 2 oraz 8 i 9 sierpnia 2014, w piątki i soboty. Każdego wieczoru po dwa koncerty, pierwszy rozpocznie się o 19:00, drugi o 21:00.
Szczegółowe informacje o wykonawcach w programie festiwalu.


Oprócz koncertów odbędą się warsztaty muzyczne i wystawa grafiki „Celebrate jazz”.

Warsztaty muzyczne będą realizowane w soboty 2 oraz 8 sierpnia 2014 w godzinach
od 11:00 do 15:00. Również w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach.
Dzień pierwszy:
Prowadzenie:
gitara, zajęcia w zespole - Przemysław Strączek
saksofon - Marcin Kaletka
perkusja - Grzegorz Masłowski
kontrabas - Michał Kapczuk

Zajęcia w zespole, granie w combo jazzowym (akompaniament i prowadzenie melodii w combo jazzowym, praca w sekcji rytmicznej w improwizacji instrumentu prowadzącego)

Dzień drugi to pokazy mistrzowskie (masterclass): Vladimir Tuzov - Organy Hammonda, Raivo Stasans – saksofon.

Otwarcie wystawy nastąpi 1 sierpnia, w piątek tuż przed rozpoczęciem pierwszego koncertu festiwalowego. Ekspozycja będzie dostępna do 20 sierpnia 2014. Wystawa jest realizowana przy współpracy z Katedrą Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 2013 wystawa ma charakter międzynarodowy. Biorą w niej udział młodzi twórcy z krajów UE, ale również z Ukrainy, Turcji, USA a nawet Korei Południowej. Tak przynajmniej było w roku 2013. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka.


W roku 2014 wystawa odbędzie się w dwóch kategoriach:


Otwarta, czyli dowolny temat związany z jazzem, mogą to być plakaty poświęcone konkretnym muzykom, wokalistkom/wokalistom, zespołom jazzowym, bądź nurtom mieszczącym się w ramach jazzu, ewentualnie dopuszczalne muzyczne tematy „okołojazzowe" (np. blues),


„Celebrate jazz" – świętować jazz – prace stworzone na ten temat mogą być plakatami „jubileuszowymi" związanymi z 10 edycją festiwalu. Autorskie plakaty z życzeniami dla organizatorów i uczestników Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach" lub ogólnie rzecz ujmując – świętowanie jazzu!

Miejsce koncertów (oraz wszelkich innych działań festiwalowych)

Ruiny Teatru Victoria
Aleja Przyjaźni 18
44-100 Gliwice