Rozpoczniemy od jednego z najgorętszych składów młodego polskiego jazzu, który … szczególnie mocno doceniono poza granicami kraju. Mowa o High Definition z Piotrem Orzechowskim „Pianohooliganem” na czele.

High Definition z Orzechowskim to prawdziwa jazzowa maszyna. Zespół jest laureatem Jazz Hoeilaart w Belgii i Getxo Jazz Festival w Hiszpanii. Już jako goście byli zapraszani na największe europejskie festiwale. Jakby tego było mało wspólnie z Randy Breckerem, gigantem jazzu odbyli trasę niezwykle egzotyczną: Kuwejt/Bahrajn/Katar. Wygrali „Young Jazz Project" pod patronatem Grażyny Auguścik i tuż przed Jazzem w Ruinach odbędą trasą po USA.


O liderze zespołu Piotrze Orzechowskim/Pianohooliganie było ostatnio głośno za sprawą płyty, którą nagrał dla Universal Music Polska, a która sygnowana jest logotypem prestiżowej londyńskiej wytwórni Decca Classics.

Album solowy Piotra z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego: „Experiment: Penderecki” spotkał się ze znakomitymi recenzjami, znalazł się w czołówce rankingów najważniejszych dziennikarzy muzycznych m.in. Bartka Chacińskiego / Polityka, Marka Duszy /Rzeczpospolita, Piotra Metza / Wprost, Hirka Wrony, dziennikarzy portali Polish Jazz Blog Spot, Jazzarium oraz Jazz Forum. Piotr Orzechowski jest nominowany do Nagrody Fryderyki 2013 w kategorii „Debiut Roku” w muzyce jazzowej.


Latem podczas Jazzu w Ruinach będzie miała premiera najnowszego kwartetu Dominika Bukowskiego, do którego zaprosił wybitnego, odnoszącego sukcesy pianistę z Indonezji Sri Harunaga. Dzięki temu muzyka kwartetu nabiera innego brzmienia, słychać w niej wpływy azjatyckie, co w połączeniu z rodzimym doświadczeniem muzycznym daje ciekawą, bogatą mieszankę dźwiękową.

Repertuar stanowią kompozycje poszczególnych muzyków zespołu, choć kompozycje są zaledwie pretekstem do wspólnego tworzenia na scenie, to kwartet w którym priorytetem jest interakcja, reagowanie na siebie, tworzenie wspólnej „tkanki muzycznej”. Tuż po festiwalu (a może uda się jeszcze przed) pojawi się najnowsza płyta kwartetu.


Kolejny debiut podczas Jazzu w Ruinach to najnowszy projekt Łukasza Stworzewicza - Silberman New Sextet. Zespół współtworzą: Dorota Zaziąbło (Fortepian), Mateusz Gawęda (klawisze), Sławek Pezda (saksofon tenorowy), Piotr Południak (kontrabas), Wojciech Gąsior (bas), Łukasz Stworzewicz (perkusja).

Pierwotna inicjatywa twórczości Stworzewicza, jest kontynuacją jego bardzo głębokich przemyśleń filozoficznych, przedłożonych na język muzyki, nierozłącznych z sercem, matematyka i ze szczyptą szaleństwa w czasoprzestrzeni wszechświata.


Pojawi się również bardzo młoda, wrocławska grupa Freeway Quintet. Zespół jest laureatem nagrody publiczności na GETXO JAZZ FESTIWAL 2012 w Hiszpanii. Lider grupy Piotr Szwec jest laureatem I miejsce na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu w konkursie na indywidualność jazzową w 2010r.


W tym roku pojawi się bardzo funkowa reprezentacja z Niemiec. Mowa o grupie Mo` Blow. Młode niemieckie strzelby. Wciąż na fali wznoszącej. Budzą coraz większy entuzjazm swoim mocnym groovem, brzmieniem i energetycznymi rytmami. Są związani z wydawnictwem ACT i serią „Young German Jazz“. To przedstawiciele nowej generacji twórców jazzu zza naszej zachodniej granicy. Ten funkowy kwartet z Berlina zadziwił rodzimą scenę swoim debiutem „For Those About To Funk“. The Süddeutsche Zeitung napisała o ich debiucie: ”Impreza, i to nieprzeciętna, ale na wysokim poziomie”.
Tegoroczny festiwal generalnie rzecz ujmując stać będzie pod znakiem debiutów. Część z nich już się ukazała na rynku fonograficznym, jak na przykład projektu IDy Zalewskiej.


W listopadzie 2012 ukazała się jej płyta zatytułowana "As sung by Billie Holliday". IDa, która już od kilku lat koncertuje - ma w swoim dorobku m.in. występy na takich festiwalach, jak Rawa Blues Festival, czy Olsztyńskie Noce Bluesowe - nagrała album z piosenkami o miłości, które kiedyś śpiewała Billie Holiday. W nagraniu towarzyszą jej znakomici muzycy. Za swingowe aranżacje odpowiadają Kuba Płużek (fender rhodes), Max Mucha (kontrabas), Arek Skolik (perkusja) oraz IDa Zalewska.


Festiwal zakończy debiut, który albo tuż przed, albo tuż po festiwalu pojawi się oficjalnie na rynku, czyli Next Generation. Następna Generacja to zespół wyjątkowy, stworzony przez dzieci gigantów polskiego jazzu, po których odziedziczyli nie tylko miłość do do muzyki, ale i talenty.

Zespół Generation Next zadebiutował 11 kwietnia 2013 roku na prestiżowym festiwalu Jazz nad Odrą. W trakcie koncertu odbyło się nagranie płyty live, której wydanie planowane jest na przełom lipca i sierpnia 2013 roku. Już pierwsza - inauguracyjna trasa zespołu, była bardzo dobrze nagłośnionym wydarzeniem o którym grzmiało całe środowisko jazzowe. Ukoronowaniem wspomnianej trasy był koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się 5 maja 2013 i był transmitowany na żywo w Programie Trzecim Polskiego Radia.



Oprócz koncertów odbędą się oczywiście warsztaty i wystawa grafiki. Wystawa plakatów, na którą składają się prace wykładowców i studentów Katedry Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.


W roku 2013 warsztaty odbędą się 3 sierpnia oraz 10 sierpnia 2013, czyli w każdą sobotę festiwalową.

Pierwszy dzień to klasa fortepianu. Zajęcia będzie prowadził Michał Wierba - pianista, kompozytor, aranżer, to według krytyków czołowy przedstawiciel mainstreamowego jazzu młodego pokolenia. Dzień drugi warsztatów to gratka dla saksofonistów. Zajęcia będzie prowadził Jarek Bothur - Laureat Honorowego Medalu „Primus Inter Pares” Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dla najlepszego absolwenta roku 2011. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”. Od trzech lat figuruje w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategoriach „Saksofon Tenorowy” i „Nowa Nadzieja”. Jest członkiem polskiej edycji orkiestry światowej sławy kompozytorki Marii Schneider.


Festiwal "Jazz w Ruinach" to nie tylko koncerty. Podczas dziewiątej odsłony zostanie uruchomiona specjalna wystawa plakatu i grafik. Jest ona realizowana przy współpracy z Katedrą Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka, wykładowca tejże uczelni.