W tym roku wiele niespodzianek. Zacznijmy od terminów, działamy w drugiej połowie sierpnia. I w tym roku pod hasłem „Make Jazz Not War”, bo taki tytuł będzie nosiła wystawa plakatu i grafiki organizowana w ramach festiwalu. Bądźmy razem. W sztuce jest siła zaklęta …

Jazz w Ruinach 2022, czyli co, gdzie i kiedy

A po kolei. Działamy w dniach 19,20 oraz 26, 27 sierpnia w tajemniczej i pięknej, liczącej ponad 150 lat Hali Modeli GZUT (Wincentego Pola 7 -13, Gliwice). Przy okazji, bardzo łatwo do nas dotrzeć samochodem (DTŚ), rowerem (od strony Politechniki Śląskiej i Parku Chrobrego). I oczywiście, jest gdzie pojazd zostawić (darmowe parkingi).


Każdego dnia po dwa koncerty, pierwszy o 19.00, drugi o 21.00. Plus dodatkowe atrakcje jak koncerty młodzieżowe, happeningi artystyczne, etc. W ramach wystawy planujemy także prezentacje multimedialne i performance. Gwarantujemy też kącik gastro, gdzie będzie można schłodzić duszę i serca od nadmiaru wrażeń.

Make Jazz Not War

Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił jako twórcy grafiki - prace na wystawę można zgłaszać poprzez stronę


https://jazzwruinach.pl/rejestracja 


Jury pod kierunkiem kuratora oceni i dokona wyboru prac do wystawy. Dodajmy, że po wystawie powstanie specjalny katalog prac, które zostaną zakwalifikowane do wystawy. I chyba warto dodać, że wystawa będzie miała także swoją odsłonę online, czyli wszystkie prace, które zostaną zakwalifikowane do wystawy pojawią się w specjalnie dla tego celu przygotowanej formule online, z podziałem na kategorie, etc. Może tak dla przypomnienia, tak oto wyglądała wystawa online w roku ubiegłym, gdzie spłynęło blisko 600 prac z 38 krajów.


http://tecken.pl/jwr2021/ 


Mamy nadzieję pobić ten rekord.


W kontekście sztuk plastycznych, czy też może raczej sztuk wizualnych. Koncertom będą towarzyszyć specjalnie na festiwalu przygotowane wizualizacje.

Koncerty festiwalowe

Co proponujemy w tym roku w części muzycznej festiwalu? A proszę bardzo, tak oto wygląda program koncertowy 18tej odsłony festiwalu Jazz w Ruinach.


19.08.2022 / 19.00
Maciej Kądziela tribute to ZK Collaboration


Zespół który narodził się z przeznaczenia i przyjaźni. Tak po prostu musiało się wydarzyć. ZK Collaboration to grupa przyjaciół. Niektórzy z nich siedzieli razem w ławkach szkolnych, razem uczyli się, podróżowali, tworzyli muzykę, od zawsze czerpiąc z młodzieńczej energii i niezwykłej interakcji, którą wypracowali przez lata.
Maciej Kądziela jest saksofonistą jazzowym, co czyni go w mniejszym czy większym stopniu spadkobiercą wielkich amerykańskich mistrzów, to jasne. Ale pochodzi z Opoczna i ludowe tradycje muzyczne rodzinnych stron nie są mu obojętne. Do tego dochodzi europejskie, a zwłaszcza skandynawskie spojrzenie na muzykę improwizowaną i zdecydowanie więcej niż szczypta freejazzowego rozwichrzenia. Co najważniejsze – wszystkie te wpływy potrafi zintegrować i przetworzyć we własną osobowość artystyczną.


19.08.2022 / 21.00
Gniewomir Tomczyk Quartet


Jazz, elektronika, improwizacja, przestrzeń... To właśnie opisuje nowo powstałą formację w świecie muzyki jazzowej. Mocno elektryzujący skład na polskiej scenie muzycznej : Grzech Piotrowski, Jan Smoczyński, Krzysztof Gradziuk oraz Gniewomir Tomczyk. Niezykle barwne improwizacje, połączenie instrumentów akustycznych i elektronicznych to domena muzyków.

20.08.2022 / 19.00
Marcin Pater Trio


Muzyczna wędrówka na którą zabierze nas wyjątkowe Trio. Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje lidera będące odzwierciedleniem emocji towarzyszących jego wspomnieniom, tym samym Pater tworzy muzyczną wędrówkę przez swoje doświadczenia.


20.08.2022 / 21.00
Sam Levin Trio


Połączyła ich pandemiczna rzeczywistość i miłość do muzyki. Levina do Polski sprowadziła pandemia, tu ponzał Mateusza, on zadzwonił do wieloletniego muzycznego kolegi i tak powstał Drugi Brooklyn . Muzycy wybitni, pełni pasji, tworzący kompozycje pełne ciekawych i rytmicznych brzmień.

26.08.2022 / 19.00
Adam Jarzmik Quintet


Świeżość i lekkość na polskiej scenie jazzowej. W swoich kompozycjach inspirowanych muzyką gigantów jazzu takich jak Brad Mehldau, Aaron Parks czy Aaron Goldberg jest powiewem świeżości na polskiej scenie jazzowej. W 2017 roku światło dzienne ujrzałała pierwsza, debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Euphoria” wydana przez wytwórnię „Audio Cave”. Kolejny, drugi krążek „Live at Radio Katowice” został wydany latem kilka miesięcy później we współpracy z magazynem JazzForum. Trzeci autorski album „On The Way Home” Zespół nagrał ze światowej sławy gitarzystą Mike’m Moreno.


26.08.2022 / 21.00
Marcelina Gawron Quintet feat. Piotr Schmidt


Przenikający, plastyczny głos, wspaniale miksujący się z każdym instrumentem. Co za dar!- tak o niej mówią. Marcelina wystąpi z kwartetem wspaniałych muzyków polskiej sceny jazzowej w towarzystwie wybitnego polskiego trębacza jazzowego - Piotra Schmidta. W programie autorskie utwory z albumu „Notes of life” w aranżacjach Adama Jarzmika, który zagra również na fortepianie.

27.08.2022 / 19.00
Sketchbook Quartet


Fenomen austriackiej sceny muzycznej. Gdy postmodernistyczny kameralny jazz spotyka się z … rockiem. Słuchając SKETCHBOOK QUARTET, nieuniknienie pojawia się element zaskoczenia. Och, tak też może brzmieć jazz! Muzyka eksperymentalne kwartetu przyjaciół z Wiednia ma niewiele wspólnego z jazzem w klasycznym czy tradycyjnym sensie. Nie tylko skład Sketchbook Quartet jest dość niekonwencjonalny, ale muzyka i brzmienie jest również dość nietypowe, specyficzne i nietypowe dla gatunku.

27.08.2022 / 21.00
Michał Salamon Trio


Uczta dla fanów albumu Lion's Gate. To bardzo nastrojowe i przestrzenne wydarzenie muzyczne, w tym przypadku uzupełnione o szereg dźwięków wspólnie wykreowanych przez Michała, Miłosza Skwiruta i Dawida Fortunę. Spodziewajmy się zatem muzycznych niespodzianek i nowych odsłon utworów artysty.

A na koniec ...

W programie także kilka happeningów i specjalnie na festiwal przygotowanych performanców z pogranicza sztuki muzycznych, teatru tańca, sztuk wizualnych. Jednak nie chcemy zdradzać wszystkiego. Trzeba po prostu do nas wpaść.

I najważniejsza rzecz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.