Jest to autorski projekt Marcina Kużdowicza i Piotra Szweca, który powstał w 2009 roku. Muzykę zespołu Freeway Quintet cechuję kompozycje o melodyjnych tematach, inspirowane nie tylko jazzem a także muzyką filmową i muzyką alternatywną.
Oryginalne brzmienie zespołu tworzy zestawienie duetu saksofonowego korzystającego z różnych odmianach saksofonów (od barytonu do sopranu) z nie do końca jazzowo brzmiącą gitarą elektryczną, wykorzystującą rozmaite przetworniki dźwięku.
Zespół złożony z pięciu niezależnych osobowości muzycznych sprawia że w jego aranżacjach doszukać się można elementów pochodzących z bardzo różnych gatunków muzycznych.
Freeway Quintet doceniono na najważniejszych festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce i za granicą.
m. In.
- Nagroda Publiczności na 37. Międzynarodowym Getxo Jazz Festival w Hiszpanii (2013)
- II miejsce na Jazz Juniors i wyróżnienie dla Piotra Szweca (2010)
- I nagroda na 46. Festiwalu Jazz nad Odrą dla Piotra Szweca (2010)
- Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kołobrzegu (2010)
- Nagroda im. Andrzeja Jakóbca na Festiwalu FAMA (2009)


Piotr Szwec
Urodził się w 1987, saksofonista altowy i sopranowy. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu na Wydziale Jazzu z z najwyższym stopniem. Jest również absolwentem Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Laureat wielu nagród w prestiżowych konkursach jazzowych w Polsce i za granicą. Najbardziej znaczące:
1. nagroda w 2010 i 2 w roku 2013 na festiwalu Jazz nad Odrą w konkursie na Indywidualność Jazzu, wyróżnienie w Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 2013 r., nagroda indywidualna na konkursie Jazz Juniors w 2010, Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival 2012 w Hiszpanii (support przed Mike Stern / Richard Bona Band), Nagroda Specjalna na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2013 z Szwec & Wendt Kwintet, 2 nagroda na Festiwalu RCK Pro Jazz w Kołobrzegu 2012roku z Tomasz Jędrzejewski Quartet, 2. miejsce w Krokus Jazz Contest Tomasz Jędrzejewski z Kwartetem, 3 nagroda w Konkursie Azoty Tarnów Jazz z Tomaszem Jędrzejewski Quartet w 2012, nagroda 2 miejsce w kategorii solo na Azoty Tarnów Jazz Contest.
Oficjalna strona: www.piotrszwec.art.pl
Krzysztof Kowalczyk
Multiinstrumentalista w zakresie instrumentów dętych (saksofony, klarnety, EWI, duduk). Tworzy i nagrywa muzykę do wielu wydarzeń kulturalnych - teatralne, filmy, seriale, musicale. Współpracuje z zespołami, które grają niemal każdy rodzaj muzyki - od muzyki klasycznej, poezji śpiewanej (Pawicki Konrad), jazzu, reggae, Bałkańskiej (Bubliczki) pop, soul, house (live act). Czeka na angaż w zespole metalowym.
Marcin Kużdowicz
Gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Laureat wielu nagród, między innymi nagrody TVP Kultura na IV Festiwalu NIEMEN NON STOP, II miejsca na Festiwalu Jazzowym Jazz Juniors w Krakowie i wielu innych.
Jest muzykiem wszechstronnym, szczególnie zainteresowanym improwizacją oraz poszukiwaniami niekonwencjonalnych brzmień. Znany z takich zespołów jak: Freeway Quintet, Soundrise, Flying Moses, a także ze współczesnych interpretacji muzyki Czesława Niemena (z płyty Utwory z repertuaru Czesława Niemena wydanej z zespołem Soundrise przez wytwórnię Lou & Rocked Boys).
Paweł Urowski
Kontrabasista, gitarzysta basowy i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Jazzu. Laureat wielu nagród, m. In.
- Nagroda indywidualna i 2 nagroda na VII EIM Żyrardów 2011.
- Indywidualna nagroda na VII Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym 2008 Krokus.
- 2 miejsce na Jazz Juniors w 2008 roku.
- Nagroda 1 w II EIM w Żyrardowie w 2006 roku.
-7 miejsce (64 głosów) w Jazz Top 2008 czasopisma Jazz Forum w kategorii bass.
Nagrał 11 płyt w tym albumie "Dziki Jazz", który został nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Fonograficznego debiut roku. W 2013 roku otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Od 2012 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. Regularnie współpracuje z: Maciudziński & Urowski Project, Akineton, Ecstasy Project, Wide Point.
Wojciech Buliński
Perkusista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dr Dariusza Kaliszuka. Do tej pory współpracował z takimi artystami jak Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Mack Goldsbury, Reggie Moore, Francesco Angiuli, Titilayo Adedokun, Maciej Fortuna, Stan Borys, Leszek Cichoński, Mikromusic, Kabaret Neonówka i wielu innych. Laureat wielu nagród na festiwalach jazzowych m.in: 1. nagroda na Jazz Juniors w Krakowie w 2009 roku, 3. nagroda na Krokus Jazz Festival 2009 w Jeleniej Górze z Lena Romul Quintet, nagroda 3 miejsce na Konkursie Tarnów Jazz 2009 Bartosz Pernal Quintet. Obecnie współpracuje z: Lov, Magdalena Zawartko oraz jako muzyk sesyjny w wielu projektach muzycznych.

FREEWAY QUINTET
Piotr Szwec – saksofony
Krzysztof Kowalczyk – saksofony, klarnet
Marcin Kużdowicz – gitary
Paweł Urowski – kontrabas
Wojtek Buliński – perkusja


Wstęp na koncert jest wolny.