FunCOOLio to grupa łącząca elementy funku i fusion powstała w 2007 roku w Rydze na Łotwie. Członkowie zespołu zbierali doświadczenia w różnych formacjach, w tym w „Dandelion Wine” oraz w rosyjskiej orkiestrze folkowej „Sadko”. Nazwa grupy, FunCOOLio wywodzi się z połączenia słów „funk” oraz „Coolio”. W tym drugim wypadku chodzi o wykonawcę sceny R `n` B popularnego w larach 90-tych ubiegłego wieku. I w ten sposób zespół prezentuje swój główny cele, czyli łączenie brzmienia muzyki funk, lat 70-tych z elementami nowoczesnej muzyki elektronicznej, elementów wykorzystywanych przez współczesnych DJ-ów i producentów muzyki elektronicznej (loopy, scratch, etc.)


Muzyka zespołu tworzona jest w oparciu o zestawienie struktur elektronicznych i brzmienia organów Hammonda, brzmienia które wydaje się nie do podrobienia. Wykonują niemal wyłącznie własne kompozycje.

Współpracują, współtworzą i występują u boku takich grup jak m.in. Deniss Pashkevich & Funk Thereapy, Very Cool People, S&T Syndicate, Dandelion Wine, Raimonds Macats & RM5, Aivars Hermanis, Roberts Gobzins, Raphalel Wressnig (Austria)

Latem 2014 roku zespół zaplanował wydanie debiutanckiego krążka oraz trasę koncertową obejmującą kraje bałtyckie, w tym Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. Podczas Jazzu w Ruinach odbędzie się Polska premiera tego krążka.


Festiwale, w których FunCOOLio brał udział:

- Bass guitar festival "Riga Bass Day 2007” (Ryga, Łotwa)
- Sigulda Jazz Festival 2012 (Sigulda, Łotwa)
- Fonofest 2012 (Cesu nov., Łotwa)
- Fontaine Festival 2012: Cool in Hell (Liepaja, Łotwa)
- Jazz On Festival 2013 (Tallinn, Estonia);
- Shine Cafe Festival 2013 (Liepaja, Łotwa)
- Origo Summer Stage 2013 (Ryga, Łotwa)


FunCOOLio
Denis Gradalev - bas
George Panfilov - gitara
Vladimir Tuzov - Organy Hammonda, piano
Jurij Osipovic - perkusja
Raivo Stasans - saksofon
Wstęp na koncert jest wolny.