Zespołowi najbliższa jest stylistyka nowoczesnej muzyki jazzowej. Nie oznacza to jednak odcięcia się od barwnego mainstreamu, co pozwoliło urozmaicić ją, oraz w pełni wykorzystać wspaniały warsztat i wielką wrażliwość muzyków zaproszonych do projektu. Płyta ukazała się w styczniu 2011 r. nakładem wydawnicta “Allegro Records”.

W 2012 roku Krzysztof Pacan otrzymał nominacje do Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut roku za płytę - Krzysztof Pacan „Facing The Challenge”.

Recenzje płyty:

Krzysztof Pacan pomału wybija się na niezależność. Jest już nie tylko sidemanem, pomagającym w nagrywaniu płyt Zbigniewa Namyslowskiego, Sławka Jaskułke czy Arka Skolika, ale także samodzielnym liderem zespołu. „Facing the Challenge” to dla tego basisty przejście przez smugę cienia, po której świat już może być tylko inny. Pacan zebrał doskonały zespół, w większości młodych, mocno wybijających się improwizatorów. Każy z nich, może z wyłaczeniem Skolika, który ma już ugruntowaną markę, chce nagrywać jak najwięcej, by w jak najmocniejszy sposób zaznaczyć swoją obecność. Stąd niesamowite partie-rywalizacje Jerzego Małka na trąbce i flugelhornie z obsługującym tenor i sopran Radkiem Nowickim. To właśnie ich gra stanowi najbardziej wybuchowy ładunek na tym krążku. Brzmienie wzbogaca fender rhodes Jana Smoczyńskiego, ale bardziej do gustu przypadają mi dźwięki fortepianu Sławka Jaskułke, w szczególności w partach solowych („Something Wrong?”). Płyta wielobarwna, prezentująca szerokie spektrum akustycznego grania.

Mieczysław Burski Polskie Radio

Pacan (rocznik 1982) dzieciństwo spędził w Zawierciu. Młodość - w Częstochowie. Gdy zaczynał naukę w naszej szkole muzycznej, chciał grać na saksofonie, ale nie było miejsc na ten instrument. Tak trafił na kontrabas. Gdy jednak potem nabawił się kontuzji palca, zaczął grać na gitarze basowej. Jeszcze jako 16-letni uczeń zagrał u boku Janusza Muniaka. Potem Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Tomasza Stańki, Leszka Możdżera... Koncertował na najlepszych polskich festiwalach i za granicą. Nominowaną teraz płytę nagrał w składzie: Jerzy Małek, Jan Smoczyński, Sławek Jaskułke, Radek Nowicki, Arek Skolik (też związany z Częstochową).

- Już sama nominacja jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, bo i konkurencja jest znakomita - mówi Pacan. - Mimo że mieszkam w Warszawie, z Częstochową jestem wciąż mocno związany. Przez cały czas nauki w szkole muzycznej mieszkałem w internacie. Tam powstał pierwszy zespół, w którym grałem. Zresztą u boku Arka Skolika, który nawet miał tę samą wychowawczynię, tyle że dziesięć lat wcześniej. W Częstochowie bywam często u rodziców żony. Ze środowiskiem miasta mocno związany jest mój starszy brat Przemek, perkusista.

Gazeta Wyborcza Częstochowa


Krzysztof Pacan zadebiutował w wieku 16 lat grając na kontrabasie u boku największych muzyków polskiego jazzu tj. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak.
Współpracował również z Urszulą Dudziak, Miką Urbaniak, Agą Zaryan, Sławkiem Jaskułke, Jackiem Kochanem, Joachimem Menclem, Andrzejem Smolikiem, Tomaszem Stańko, Dorotą Miśkiewicz, Jerzym Małkiem, Dj Krimem, Piotrem Wyleżołem, zespołem June.

Koncertował w całej Polsce min.
„Gdynia Summer Jazz Days”, „Jazz na Starówce”, „Orange Warsaw Festival”, „Jazz Jamboree”, „Haineken Open`er Fesival”, ”Coke Live Festival” , „Jazzowa Jesień w Bielsku Białej”, „Męskie Granie”. Poza tym występował w USA , Kanadzie, Chinach, Turcji, Ukrainie, RPA, Izraelu, Francji, Bułgarii, Rumunii ,Czechach, Słowacji.


www.myspace.com/krzysztofpacan


Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz laureatem pierwszej nagrody na Festiwalu „Jazz Juniors 2001” z zespołem Jan Smoczyński Trio.

Dyskografia:
- Arek Skolik Checkmate Quintet – Mirror Gambit (2002)
- Joachim Mencel Trio – Interludium (2004)
- Zbigniew Namysłowski Quintet – Standards (2004)
- The Best Of Polish Jazz – Joachim Mencel – Ta Góra (2005)
- Sławek Jaskułke 3yo – Sugar Free (2004)
- June – That`s What I like (2008)
- Jerzy Małek – Bob Beat (2009)
- Dorota Miśkiewicz – Caminho (2008)
- Maryla Rodowicz – Jest Cudnie (2008)
- Mr.Krime feat. Aga Zaryan – Astigmatic Inspired By Chopin (2008)
- Smolik – Męskie Granie live cd &dvd making of (2010)
- Smolik – Smolik 4 (2010)
- Urszula Dudziak – Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur promo cd (2011)
- Krzysztof Pacan – Facing The Challange (2011)
- Lullapop – Sitting On The Pier (2011)
- Marcelina – Marcelina (2011)


Jan Smoczyński
– pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku. Jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez rok był uczniem Andrzeja Jagodzińskiego w Studium Jazzu na Bednarskiej w Warszawie. W roku 2004 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Wojciecha Niedzieli. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet z którą nagrał płytę Inspirations oraz wydaną w zeszłym roku płytę Expressions. Na stałe pracuje w zespole Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), w zespole Agi Zayran Quintet oraz Quartecie J. Małka (płyty Gift oraz Spirit of the Time) i przede wszystkim we własnym Trio z Krzysztofem Pacanem na kontrabasie i Sebastianem Frankiewiczem na perkusji oraz w nowym, autorskim projekcie Smoke & The Smokes (J. Smoczyński, Łukasz Poprawski, Konrad Zemler, Robert Kubiszyn).

Jest współzałożycielem grupy June, która w 2008 roku wydała swoją debiutancką płytę. Zespół został doceniony przez branżę muzyczną i nominowany do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii “Nowa twarz fonografii”. Laureat pierwszego miejsca (Trio) nagrody indywidualnej na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors 2001, zdobył również nagrodę indywidualną i II miejsce zespołowe na Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce 2000; I miejsce z Quintetem J. Namysłowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni. Występował na: Gdynia Summer Jazz Days, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu; Jazz Na Starówce, Letni Festiwal Jazzowy Pod Baranami, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Sopot Molo Jazz Festival; Zaduszki Jazzowe w Siedlcach; Jazz Forum Festival w Tygmoncie; Polskie Jamboree w Tygmoncie; Bracki Jazz Festival w Cieszynie; Jazz Festival w Radomiu. Wielokrotnie uczestniczył w Jazz Campingu Kalatówki. Koncertował w: USA (Chicago, N.Y.), Kanadzie, Japonii, Izraelu, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, oraz na Węgrzech, Litwie, Słowacji i Ukrainie.


Sebastian Frankiewicz
- to perkusista młodego pokolenia. Jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Już na pierwszym roku został zaangażowany do Quintetu Jerzego Małka. Z zespołem tym wygrał Jazz Juniors i otrzymał nagrodę indywidualną. Z formacją Epsylon wygrał Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach i Złotego Krokusa na konkursie w Jeleniej Górze, natomiast z zespołem Blue Mind Dominika Bukowskiego wygrał Bielską Zadymkę Jazzową. Od 2002 roku na stałe współpracuje z Michałem Urbaniakiem, z którym wystąpił m.in. na koncertach w USA i Kanadzie.

Współpracował z Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Arturem Dutkiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Markiem Bałatą, Andrzejem Olejniczakiem, Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Zbigniewiem Wegehauptem i Januszem Skowronem. Ma na swoim koncie płyty z sextetem Janusza Muniaka, „By Five” i „Gift” z Kwintetem Jerzego Małka, „Blue Mind Quartet” zespołem Dominika Bukowskiego, „Sny” z wokalistą Grzegorzem Karnasem, „Wege” z kwartetem Zbigniewa Wegehaupta (2005).


Radek Nowicki
- Saksofonista tenorowy i sopranowy. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest finalistą 13th Monte Carlo Jazz Soloist Competition, laureatem wiedeńskiej nagrody "Kultursalon Horbiger", W 2003 roku jury pod przewodnictwem Billy Harpera przyznało mu nagrodę indywidualną i III miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie .

Brał udział w wielu projektach oraz występował razem z takimi artystami jak: Makoto Ozone, Gil Goldstain, Zbigniew Namyslowski Big Band, Tomasz Stanko & Andrzej Smolik PEYOTL, Janusz Skowron, Zbigniew Wegehaupt, Aga Zaryan, Michał Tokaj, Grzegorz Karnas, Jerzy Małek, Paweł Kaczmarczyk, Rei Ceballo. Koncertował w prawie wszystkich krajach Europy oraz w Jordanii, Egipcie, Libanie i Syrii oraz w Azerbejdżanie m.in. na London Jazz Festival, Bordeux Jazz Festival, Sibiu Jazz Festival, Hradec Kralowe Jazz Fetival (...)

W 2007 roku ukazała się wydawnictwem Jazz Forum Records jego płyta "Live" nagrana wraz z Michałem Tokajem, Michałem Miskiewiczem oraz Michałem Jarosem


Krzysztof Pacan - Facing The Challenge:

Krzysztof Pacan - gitara basowa
Radek Nowicki - saksofon
Jan Smoczyński - piano fendera
Sebastian Frankiewicz - perkusja

Wstęp na koncert jest wolny.