Monika Lidke jest znakomitą polską wokalistką jazzową. Posiada niesamowity dar tworzenia cudownej atmosfery podczas swoich koncertów dodatkowo nawiązując fantastyczną interakcję z publicznością oczarowując swoim subtelnym, kobiecym głosem.

Artystka często porównywana jest artystycznie do Stacey Kent (za krytykiem muzycznym, Markiem Duszą).
Posiada wielu fanów swojej muzyki, a  Marek Niedźwiedzki z radiowej „Trójki”, który jest absolutnie zauroczony artystką, cytując fragment: „Pani Moniko, jestem Pani fanem”, zamieścił jej piosenki na Smooth Jazz Cafe 2010 i 2013.
Warto dodać, że jeden z utworów artystki znalazł się również na wydawanej przez dziennikarza muzycznego Adama Dobrzyńskiego Muzyce Czterech Stron Świata vol. 2 (2015).

Kolejne miłe słowa na temat utworów Moniki Lidke oraz jej płyty do tekstów Andrzeja Ballo "Gdyby każdy z nas...": możemy usłyszeć od Basi Trzetrzelewskiej, która w bardzo dokładny sposób próbuje opisać swoje doznania muzyczne, mówiąc:
" Muszę dozować sobie płytę Moniki, gdyż moje serce nie wytrzymuje tylu wzruszeń na raz. Jej wyrafinowane eleganckie kompozycje, idealnie oddające poezję pięknych słów, Monika śpiewa wspaniałym krystalicznym głosem, którego słucham codziennie, gdyż wtedy życie wydaje się lepsze."

Nowa płyta Moniki Lidke "Gdyby każdy z nas..." ukazała się 17 marca 2017 nakładem Dot Time Records. Tym razem do napisania muzyki zainspirowały ją przepiękne, dojrzałe i często niepozbawione humoru teksty poety Andrzeja Ballo, twórcy, który wydał do tej pory 11 tomików wierszy oraz kilka sztuk teatralnych. I właśnie z tym materiałem pojawi się podczas festiwalu Jazz w Ruinach.

Poprzednie albumy zawierały utwory z muzyką oraz tekstami Moniki, część w języku polskim, a także francuskim oraz sporo w języku angielskim. Album ‘If I was to describe you’, dziennikarka jazzowa Sarah Ward (Jazz FM UK) opisała słowami : „Here’s an artist who knows how to invade our dreams”. Na tamtej płycie znajduje się również duet z - oczarowaną głosem Moniki - Basią Trzetrzelewską.