N S I to krakowski kwartet założony przez młodych ale utytułowanych już muzyków. W ich grze możemy usłyszeć zarówno tradycje jak i nowoczesne spojrzenie na muzykę.

Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy trębacza Cypriana Baszyńskiego oraz saksofonisty Bartka Prucnala. Swoją debiutancką płytą "Introducing" NSI Quartet mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowej. Pozytywny oddźwięk w branżowych mediach poskutkował tytułem "Debiut Roku" wg. portalu jazzarium.pl oraz polish-jazz.blogspot.com. Entuzjastycznie o ich muzyce wypowiadały się gwiazdy światowego formatu takie jak Kenny Garret, Walter Smith III, John Betch, czy Piotr Wojtasik. Według audycji Jazz Radio" Polska na Jazzowo" oraz Polish Jazz Blogspot album plasuje się w pierwszej dziesiątce płyt wydanych w 2013 r.

Zespół został doceniony na międzynarodowych konkursach jazzowych takich jak 36 Jazz Juniors, V Azoty Tarnów International Jazz Contest, czy 39 Klucz Do Kariery w ramach Gorzów Jazz Celebrations, zodybywając najwyższe laury. Kwartet wystąpił również na znaczących festiwalach min. Bielska Zadymka Jazzowa 2013, Młyn Jazz Festiwal 2013, 6th Grupa Azoty Jazz Contest Tarnów 2013, Jazz Juniors 2013.

Cyprian Baszyński - trąbka

Trębacz, kompozytor. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Współzałożyciel zespołu N S I z którym w 2012 roku zdobył I nagrodę oraz Grand Prix na V Azoty International Jazz Contest oraz Grand Prix na 36 edycji festiwalu "Jazz Juniors". Zwycięzca VIII Spotkań Muzyków Jazzowych w Dalachowie wraz z zespołem Often Hide.
Współpracował również z teatrami m.in. S.I. Witkiewicza w Zakopanem, J. Słowackiego w Krakowie, A. Mickiewicza w Częstochowie. Grał min. z takimi muzykami jak: Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Frank Parker, Joachim Mencel, Wojciech Groborz, Jan Pilch, Maciej Adamczak, Marcin Ślusarczyk, Big Band Zbigniewa Namysłowskiego.


Bartłomiej Prucnal - saksofony

Student Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granicą. Współzałożyciel formacji N S I i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go m.in. Kenny Garrett), a także - I miejsce i Grand Prix- na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Żądło, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim/ Big Band, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem.


Dawid Fortuna - perkusja

Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie - 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami.

Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami - Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację - TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.

Michael Parker (USA)

W wieku 26 lat Mike Parker miał już na koncie tourne koncertowe po całej Europie i Ameryce, i to zarówno z zespołami jazzowymi, jak i z rockowymi. Wygrał również kilka międzynarodowych konkursów zdobywając tam laury, studiował i grał z kilkoma najwspanialszymi muzykami (spośród żyjących) oraz nagrał 2 albumy ze własnymi kompozycjami.

Urodzony w Nowym Jorku, rozpoczął karierę właściwie już w wieku 14 lat, gdy jego starszy brat (też muzyk) dał mu do ręki gitarę basową. Zanim na dobre osiągnął 17 lat liderował już własnej grupie grając muzykę funk i rock w klubach Nowego Jorku oraz dawał prywatne lekcje gry na instrumencie. Mniej więcej w tamtym czasie sięgnął też po kontrabas zainspirowany muzyką Charlesa Mingusa i innych wielkich twórców jazzu.

Uczęszczał do Skidmore College gdzie studiował Psychologię Ewolucyjną i Muzykę. Spędził też semestr na Conservatorium van Amsterdam. Podczas studiów na Skidmore College, oprócz gry w orkiestrze, zespołach smyczkowych, big bandzie, małych combach jazzowych czy też pracy nad własną muzyką, Mike rozpoczął współpracę z profesorami uczelni oraz z weteranami sceny muzycznej. Miał okazję uczyć się i współpracować z wielkimi świata jazzu, w tym z takimi jak: Scott Colley, Reid Anderson, Reubin Rogers, John Scofield, Chris Potter czy też Eric Harland.

Po ukończeniu uczelni z wyróżnieniem (2010) Mike Parker otrzymał the Joseph Garrison Parker Prize za doskonałe wyniki zarówno w nauce, jak i w sztuce. Otrzymał także Periclean Award za swój własny projekt, koncert łączący swobodną improwizację i autorskie, oryginalne kompozycje.

Po ukończeniu studiów Mike spędził rok w Capital Region w Nowym Jorku grając m.in. z członkami the Brian Patneaude Quartet (według magazynu Metroland była to najlepsza grupa jazzowa w latach 2009 – 2011). W tym czasie nagrał też swój pierwszy album jako lider grupy (Prelude).

Po tym okresie zdecydował się wyjechać do Europy. Po intensywnych podróżach po starym kontynencie osiadł w końcu w Krakowie, w Polsce, gdzie nawiązał współpracę z młodą i niezwykle energetyczną sceną polskiego jazzu.

Przez kolejne dwa lata Mike współpracował z wieloma twórcami europejskiej sceny, nagrał swój drugi album (Embrace the Wild) oraz jako członek N.S.I. wygrał kilka międzynarodowych konkursów organizowanych w Polsce, w tym Tarnów International Jazz Competition 2012 oraz Jazz Juniors International Jazz Competition 2012.

Obecnie Mike Parker domem nazywa zarówno Nowy Jork, jak i Kraków. Oprócz stałej współpracy z N.S.I. występuje i koncertuje również z the Nat Osborn Band, Arctica oraz z jego własnymi projektami muzycznymi: Mike Parker`s Unified Theory oraz Mike Parker`s Trio Theory.


www.nsiquartet.com


N S I Quartet

Cyprian Baszyński - trąbka
Bartłomiej Prucnal - saksofony
Dawid Fortuna - perkusja
Michael Parker (USA) - kontrabas

Wstęp na koncert jest wolny.