Piotr Schmidt

Wybitny polski trębacz i kompozytor Piotr Schmidt, niezrażony zmieniającą oblicze naszego świata pandemią, powrócił w drugiej połowie 2020 roku, by podzielić się z nami nową muzyką. Album Dark Forecast nagrany został wraz z regularnym kwartetem Schmidta  oraz gwiazdami zza oceanu (Walter Smith III oraz Matthew Stevens) i wydany w listopadzie 2020 roku, natomiast jego winylowe wydanie rozeszło się w 3 tygodnie, w maju 2021 roku. Album, który przez JazzPress został uznany za drugi najlepszy album jazzowy 2020 roku, zyskał bardzo wiele fantastycznych recenzji i opinii krytyków jazzowy.


Piotr Schmidt ma na swoim koncie dwanaście wydanych, autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.


Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Kuba Badach, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Miuosh, Walter Smith III, Alex Hutchings, Matthew Stevens, Ernesto Simpson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Maciej Sikała, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela-Meira, Marcin Jahr, Wojciech Karolak, Mariusz Bogdanowicz, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, czy Kazimierz Jonkisz.

Dark Forecast


Dark Forecast (premiera odbyła się 27 listopada 2020 roku nakładem wydawnictwa SJRecords).


5 gwiazdek od Jazz Forum!!
Najnowszy album Piotra Schmidta to przykład niesamowitej muzykalności artystów, którzy spokojnie, bez efekciarstwa, potrafią wyczarować klimat, na który składa się szlachetne brzmienie, różnorodność faktur, czy bogactwo ciekawych detali. Nie można w tym wszystkim pominąć doskonałej zespołowej pracy, wzajemnego zrozumienia i partnerstwa. Kawał pięknej muzyki.
Mary Zimny, Jazz Forum 12/2020

Dark Forecast zbudowany jest podobnym nastrojem, jak album dedykowany Tomaszowi Stańko, gdzie liryzm jazzu jest nastrojem, który wypracowuje cały zespół, a trębacz jest znamienitym solistą, który bawi się melodią dodając do niej to wszystko, co z – często banalnej i prostej kompozycji – czyni rozbudowaną, artystycznie kreatywna formę. Nie może być przecież inaczej, gdy w zespole są osobowości o niezwykłym i rozległym potencjale, wrodzonej ekspresyjności oraz nienagannej technicznej wirtuozerii. Tworzy to z kwartetu/kwintetu Piotra Schmidta określony spójny organizm, który ze lekkością porusza się w pięknej, jazzowej strukturze. I czyni to nie tylko interpretując standardy Krzysztofa Komedy („ Ballad from Knife in the Water” i „Ballad For Bert”), ale przede wszystkim w ciekawych i utrzymanych w ryzach elokwentnego jazzu autorskich kompozycjach trębacza. To dziewięć ciekawych, utrzymanych głównie w balladowym i subtelnym porządku, kompozycji przyporządkowanych określonej konwencji (...).
Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)

Na festiwalu Jazz w Ruinach zespół wystąpi w niecodziennym składzie:

Piotr Schmidt - trąbka
Bartek Pieszka - wibrafon
Alan Wykpisz - kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja

Wstęp na koncert jest wolny. 

Projekt finansowany z budżetu Miasta Gliwice.