Sierpniowe święto jazzu na Śląsku


A festiwal się odbędzie mimo wszystko. Wszystko po to by propagować nowe twarze, nowe zjawiska w muzyce. Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2015 w Runiach Teatru Victoria w Gliwicach, miejscu magicznym. W sumie 8 koncertów realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, a dokładniej w piątki i soboty. Każdego wieczoru po dwa, pierwszy rozpocznie się o 19:00, drugi o 21:00. W dniach 1 – 8 sierpnia będę się również odbywać warsztaty muzyczne prowadzone w kilku klasach instrumentalnych.

Jazz w Ruinach to nie tylko muzyka, ale również platforma łącząca współczesną grafikę i plakat. Mowa o wystawie prac młodych twórców z całego świata organizowanej przy współpracy z Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ekspozycja będzie dostępna od 31 lipca do 20 sierpnia 2015.

Miejsce: Ruiny Teatru Victoria (Aleja Przyjaźni 18, Gliwice)


Młody Jazz, czyli wystawa plakatów

Wystawa Grafiki/Plakatów odbędzie się w dniach 31 lipca 2015 - 20 sierpnia 2015
Wystawa jest realizowana przy współpracy z Katedrą Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 2013 wystawa ma charakter międzynarodowy. Biorą w niej udział młodzi twórcy z krajów UE, ale również z Ukrainy, Turcji, USA a nawet Korei Południowej. Na wystawie do tej pory brak było tylko przedstawicieli Australii i Afryki. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka

Wstęp na wystawę jest wolny.


Koncertowo, czyli program muzyczny festiwalu


Wide Open Trio feat. Edison Sanchez (Polska/Kolumbia)
31 lipca 2015, piątek, godz. 19:00

Zespół powstał na początku 2010 rok, muzyków połączyła wspólna chęć tworzenia swojej oryginalnej i różnorodnej muzyki, która będzie początkiem czegoś nowego i pozwoli zapisać się na kartach historii.. Latem 2014 roku, zespół poszerza swój skład instrumentalny o nieczęste brzmienie instrumentów perkusyjnych, jakimi są conga i guiro, a to za sprawą Kolumbijczyka Ediego Sancheza, który swoim bogatym doświadczeniem muzyki latynoskiej, sprawia, że zespół nabiera nowego południowo-amerykańskiego brzmienia.

Edilson Sanchez – conga
Piotr Matusik – fortepian
Mateusz Gremlowski – gitara basowa
Łukasz Kurek – perkusja

Łukasz Pawlik Project (Polska)
31 lipca 2015, piątek, godz. 21:00

Łukasz Pawlik Project to propozycja odwołująca się do estetyki brzmieniowej lat 80-tych i 90-tych, wzbogacona o możliwości nowoczesnej elektroniki, pozwalającej na wielopłaszczyznowe aranżacje muzyczne ze złożonymi formy kompozytorskie, jak i przestrzenią na spontaniczną improwizację jazzową. Całość osadzona jest w stylistyce fusion, ponieważ mamy tu do czynienia z fuzją różnych muzycznych światów w jeden, nie do końca przewidywalny muzyczny konglomerat, połączony z indywidualnym przekazem każdego z wybitnych muzyków-solistów, takich jak Cezary Konrad, Paweł Pańta, Dawid Główczewski, którego wspólnym mianownikiem jest pianistyka Łukasza Pawlika.

Łukasz Pawlik - fortepian,
Dawid Główczewski - saksofony,
Paweł Pańta - gitara basowa,
Cezary Konrad - perkusja



Christian Bakanic’s Trio Infernal (Austria)
1 sierpnia 2015, sobota, godz. 19:00

Zespół doskonale się dobrał pod względem muzycznym. Christian Bakanic, Christian Wendt i Jörg Haberl mają dość specyficzne spojrzenie na muzykę. Grupa ma niewiele wspólnego z klasycznym triem akordowym, starając się niszczyć wszelkie stereotypowe spojrzenia na tego typu projekt. Poruszają się pomiędzy muzycznymi przestrzeniami jazzu, tanga i nowoczesnych rytmów sceny klubowej, jak house czy drum`n`bass, gdzie starają się znaleźć raczej wspólną płaszczyznę niż przekraczać granice pomiędzy tymi stylistykami.

Christian Bakanic - akordeon, keyboard, perkusja
Christian Wendt - kontrabas, E-Bas
Jörg Haberl - perkusja

The Blessed Beat (Włochy/Słowacja)
1 sierpnia 2015, sobota, godz. 21:00

Muzyka grupy „The Blessed Beat” absorbuje i przetwarza różnorodność muzycznych nastrojów i stylistyk, od jazzu, przez muzykę elektroniczną, ambient, po szeroko rozumianą muzykę improwizowaną, a nawet klimaty post rockowe czy punkowe ukazując ten muzyczny świat przefiltrowany przez indywidualizm i kreatywność muzyków tworzących grupę. Zespół powstał w styczniu 2014. Tworzy go trzech muzyków młodej generacji. Po swoim pierwszym europejskim tourne zdobyli spore uznanie zarówno wśród krytyków, jak i słuchaczy. Warto tutaj wspomnieć o jednym z muzyków, który w różnych, ale zawsze autorskich projektach występował już podczas Jazzu w Ruinach. David Kollar, to młody, 29-letni gitarzysta i kompozytor muzyki filmowej, z bardzo indywidualną i unikatową wizją muzycznej twórczości. David zdobywa też bardzo pochlebne opinie od krytyków.

David Kollar /SK/- gitary
Paolo Raineri /IT/- trąbka
SImone Cavina /IT/ - perkusja, instrument elektoniczne

The Love and Beauty Seekers
7 sierpnia 2015, piątek, godz. 19:00

The Love And Beauty Seekers to polskie trio z Kopenhagi. Grają własne kompozycje z dużą ilością kolektywnej improwizacji. Ich muzykę charakteryzuje świeżość, szczerość i energia skandynawskiej muzyki improwizowanej. Mieszkają w Kopenhadze, gdzie studiują razem w Rhythmic Music Conservatory. Ostatnio współpracują z Jerzym Mazzollem (ostatnia trasa) oraz biorą udział innych projektach (Orkester Orkiestra!, Leopold B., I Love My Mother, FreeO, Pimpono Ensemble, Meagre Quartet, Sabina Myrczek Quartet, Transkapela).

Jędrzej Łagodziński - saksofon tenorowy,
Franciszek Pospieszalski - kontrabas,
Szymon Gąsiorek - perkusja


N S I Quartet (Polska/USA)
7 sierpnia 2015, piątek, godz. 21:00

N S I to krakowski kwartet założony przez młodych ale utytułowanych już muzyków. Muzyka zespołu pokazuje nam jak duża siła tkwi w akustycznym jazzie. Oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość to tylko niektóre atuty kwartetu. Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy trębacza Cypriana Baszyńskiego oraz saksofonisty Bartka Prucnala. Swoją debiutancką płytą "Introducing" NSI Quartet mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowej. Pozytywny oddźwięk w branżowych mediach poskutkował tytułem "Debiut Roku" wg. portalu jazzarium.pl oraz polish-jazz.blogspot.com. Entuzjastycznie o ich muzyce wypowiadały się gwiazdy światowego formatu takie jak Kenny Garret, Walter Smith III, John Betch, czy Piotr Wojtasik. Według audycji Jazz Radio" Polska na Jazzowo" oraz Polish Jazz Blogspot album plasuje się w pierwszej dziesiątce płyt wydanych w 2013 r.

Cyprian Baszyński - trąbka
Bartłomiej Prucnal - saksofony
Dawid Fortuna - perkusja
Michael Parker (USA) – kontrabas

Piotr Schmidt Electric Group (Polska)
8 sierpnia 2015, sobota, godz. 19:00

Piotr Schmidt Electric Group zadebiutował płytą "Silver Protect" wydaną we wrześniu 2012. Płyta ta od razu zwróciła uwagę krytyków i została doceniona przez fanów elektrycznego jazzu w Polsce. Po ogromnych sukcesach grupy na ubiegłorocznych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles oraz tegorocznym Jazz Od Nowa Festival w Toruniu grupa niesiona falą twórczej energii wiosną 2015 zarejestrowała materiał na nową, drugą z swoim dorobku płytę. Podczas Jazzu w Ruinach zostanie zaprezentowany nie tylko materiał z nowej płyty, ale również będzie to debiut samego krążka, który już podczas Jazzu w Ruinach powinien być gotowy. Piotr Schmidt Electric Group to aktualnie jeden z trzech najlepszych jazzowych zespołów elektrycznych w Polsce (ankieta Jazz Top 2014 magazynu Jazz Forum).

Piotr Schmidt - trąbka, efekty
Tomasz Bura - klawisze, syntezatory
Michał Kapczuk - gitara basowa, efekty
Sebastian Kuchczyński - perkusja

Jazzpospolita (Polska)
8 sierpnia 2015, sobota, godz. 21:00

Jazzpospolita, obecna na scenie od 2009 roku, stała się jednym z ciekawszych zjawisk muzycznych. Działając w niezmienionym czteroosobowym składzie – gitara, bas, klawisze, perkusja – wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów. Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. 20 października 2014 ukazał się czwarty album Jazzpospolitej pod tytułem „Jazzpo!”. Prace nad „Jazzpo!” trwały półtora roku. Muzycy po powrocie z trasy Impulse zamknęli się na rok w swojej pracowni i w skupieniu przygotowali muzykę na nowy krążek.

Stefan Nowakowski - bas
Wojtek Oleksiak - perkusja
Michał Przerwa - Tetmajer – gitara
Michał Załęski – klawisze

Ruinowe warsztaty muzyczne

W dniach 1 – 8 sierpnia będę się również odbywać warsztaty muzyczne prowadzone w kilku klasach instrumentalnych. W obsadzie pedagogicznej polsko-singapurskiej.

W programie zajęć m.in.:

- zasady gry w sekcji rytmicznej, w różnych stylach w muzyce jazzowej i około jazzowej
- wykonywanie standardów jazzowych z gitarą jako jedynym instrumentem harmonicznym
- akompaniament gitarowy i prowadzenie melodii w trio
- zasady improwizacji podczas wykonywania wybranych utworów (dobór odpowiednich skal, budowanie napięcia)

Warsztaty maja na celu pokazać osobom interesującym się tego typu muzyką różne możliwości wykonawcze z wykorzystaniem wielu szczegółów, na które należy zwracać uwagę podczas gry w zespole i podczas improwizacji.


Prowadzenie zajęć:

Przemysław Strączek - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie (2001, 2003), finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku (2011). Od kilku lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum - Jazz Top.

Yi Zhe Seow (Ethan Seow) - absolwent National University w Singapore, kontrabasista i skrzypek, pedagog, muzyk rozpoznawalny w Południowo – Wchodniej Azji, koncertował na ważniejszych festiwalach jazzowych w regionie m.in. World Youth Jazz Festival, Mosaic Festival, promotor łączenia tradycji z muzyką współczesną improwizowaną.


Wydarzenia dodatkowe

Zaczniemy jak zwykle od prezentacji Zespołu Szkoły Muzycznej w Gliwicach działającym pod kierunkiem Jarosława Spałka. To najmłodsi uczestnicy festiwalu, zapewne narybek przyszłorocznych edycji festiwalu. Przed koncertami i w przerwach pomiędzy nimi na tarasie będzie również rozbrzmiewać „żywa” muzyka jazzowa w wykonaniu pianisty.