Drodzy przyjaciele!
Nowa wystawa plakatu - "Jazz Movie" // Od 5 do 20 sierpnia 2016  // Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
* * *
DEADLINE: 29 lipca, 2016
* * *
Temat: "Jazz Movie"
3 kategorie:
(1) jazz movie (jazz & film, cinema),
(2) otwarta,
(3) studenckie.
* * *
Tiff, PDF: 1000x700 mm (preferowany pion), 150 dpi, CMYK => email: tkg@wp.pl, temat: "JwR 2016", (duże pliki: wetransfer.com ).
* * *
Prawdopodobnie na wystawie zostanie pokazanych 30 plakatów. ;)

Pozdrawiam
Tomasz Kipka

--------------------------------------

Poprzez łączenie tych światów na festiwalu tworzymy platformę porozumienia i współpracy pomiędzy muzyką a grafiką. Zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się nowe, młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość. To oni będą w przyszłości wyznaczać standardy. Dobrze więc tworzyć platformę, gdzie oba te światy mogą się spotkać i lepiej zrozumieć, nawiązać współpracę.

W prezentowanych na wystawie pracach można odnaleźć i zobaczyć to wszystko, co słychać w jazzie. Widać napięcie i spokój, pojawia się i zanika rytm. Jest dyscyplina, ale też luz, harmonia i kontrast, dźwięk i cisza. Zmienia się barwa i kompozycja. Obecne są ekspresja i kontrast przez opozycję, ale widać też harmonijną kontynuację przez nawiązanie – swoiste jam session plakatu.

Jak to ujął mistrz polskiego plakatu Jan Lenica: Sztuka plakatu zbliża się chyba najbardziej do jazzu: wszystko polega na umiejętności zagrania cudzego tematu po swojemu […], https://www.facebook.com/events/624309131080872/#zagrania go tak, aby podstawowy motyw wyczuć można było uchem.

Taki jest młody jazz w plakacie. Niech jazz porusza.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Tomasz Kipka, zastępca dyrektora Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Przy okazji warto wspomnieć, że Tomasz Kipka jest autorem oprawy graficznej każdej z edycji festiwalu.


Na wystawie do tej pory brak było tylko przedstawicieli Australii i Afryki. Tak się jakoś dziwnie składa, że również wśród muzyków nie gościliśmy jeszcze artystów z tych części globu, co nadrobimy w przyszłości. Zdecydowana większość prac powstaje wyłącznie z myślą o prezentacji podczas tego festiwalu. Wystawa poza różnorodnością technik, nawiązaniami kulturowymi łączy jednak element muzyki, czyli prezentacje muszą nawiązywać do tematu całej wystawy i festiwalu.

To wszystko, by przybliżać kulturę i spojrzenie na twórczość i kulturę innych nacji, łączyć i pokazywać podczas wspólnego projektu, bez zatracenia różnic uczyć odbioru i zrozumienia innych.


Wystawa stworzona podczas festiwalu Jazz w Ruinach nie kończy swojego życia. Zaczyna podróż po Polsce. Jest prezentowana m.in. w Pałacu Młodzieży w Katowicach, galerii 36,6 działającej przy Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz w galerii Negatyw w Katowicach.

Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka, zastępca dyrektora Instytutu Sztuki w Cieszynie, laureat m.in.: prestiżowej nagrody Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA (2007), Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego w Žilinie na Słowacji (2008), Śląskiej Rzeczy 2010 (2011), The 4th Fadjr International Festival of Visual Arts w Teheranie, w kategorii plakat (2012), wyróżnienia na 23 Biennale Plakatu Polskiego (2013) oraz nagród i wyróżnień w konkursach na znaki graficzne i identyfikację wizualną.


Ekspozycja będzie dostępna do 20 sierpnia 2016.

Wstęp wolny.