Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści, którzy od momentu powstania (kwiecień 2011) zagrali wspólnie ponad 90 koncertów, w tym na wielu międzynarodowych festiwalach. Ponadto zespół doceniony został przez czytelników znaczącego branżowego czasopisma Jazz Forum, w którego ankiecie JazzTop 2014 Schmidt Electric został uznany za jeden trzech najlepszych jazzowych zespołów elektrycznych. Zespół od początku swego istnienia występuje z jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pianistów jazzowych i funkowych – Tomkiem Burą, który aktualnie mieszka i koncertuje z wielkim powodzeniem w Wielkiej Brytanii.

Tworząc materiał nowego albumu Tear The Roof Off - który na rynku pojawił się 22 maja br. - zespół w swych muzycznych poszukiwaniach poszedł o kolejny krok naprzód łącząc nie tylko przestrzenny jazz, funk, fusion czy R’n’B. Obecnie w muzyce Schmidt Electric słychać także mocne wpływy drum’n’bass i elementy hip hopu, a także twórcze zabawy elektroniką. Na płycie znajdują się utwory skomponowane przez lidera zespołu Piotra Schmidta oraz pianistę Tomasza Burę.

„Na "Tear The Roof Off" aż roi się od świeżych, nowatorskich rozwiązań, które jednak każdorazowo nawiązują do jazzowej tradycji. To płyta o doskonale skonstruowanej dramaturgii, od której trudno się oderwać, niczym od porywającej lektury jaką czytamy "jednym tchem"
Robert Ratajczak


Piotr Schmidt

Urodzony w 1985 roku, trębacz, wykładowca Historii Jazzu. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Instytutu Jazzu. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Instytutu Jazzu. Gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika. Studia ukończył z wyróżnieniem. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto ma na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć:

nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2008
nagroda indywidualna na „I’st Tarnów Jazz Contest” 2008
nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2009
III miejsce na „Zmaganiach Jazzowych” w Szczecinie, 2008
Grand Prix na „III Novum Jazz Festival” w Łomży, 2010
nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010


Tomasz Bura

Pianista, kompozytor, solista i sideman. Obecnie mieszkający w Londynie. Studiował muzykę klasyczną na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem kilku konkursów jazzowych i klasycznych. Koncertował w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemczech, Czechach i na Ukrainie. Występował i współpracuje z wieloma popularnymi artystami m.in. Atma Anur (David Bowie, Joe Satriani), Michał Barański (Benny Maupin, Nigel Kennedy), Marcin Wyrostek (Mam Talent), Edilson Sanchez, Thomas Sanchez, a także Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną i klasycznymi zespołami kameralnymi. Muzyka Tomasza jest głównie zainspirowana jazzem. Jego gra jest rozpoznawalna od pierwszej nuty, a nowoczesne harmonie, wirtuozyjne improwizacje i dojrzała technika sprawiły, ze został prędko zauważony przez brytyjska publiczność i muzyków. Zaczął komponować już w wieku sześciu lat. Od tego momentu powstało wiele utworów, a jego styl stal się charakterystyczny poprzez połączenie polirytmii, nowoczesnych harmonii i elektrycznych brzmień.


Sebastian Kuchczyński

Perkusista – absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA 2007. Zdobywca nagrody solowej w kategorii Open oraz nagrody specjalnej za Największy Talent Festiwalu na „I’st Tarnów Jazz Contest 2008″. Współpracuje m.in. z takimi zespołami jak: Wierba & Schmidt Quintet, Piotr Schmidt Electric Group, Biotone, Bartek Pieszka Quartet, Maciej Sikała Trio, czy Grzegorz Nagórski Quartet.


Michał Kapczuk

Kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej oraz Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock) oraz działa jako sideman. Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na festiwalach „Tarnów Jazz Contest 2008″ , „Krokus Jazz Festiwal Jelenia Góra 2009″ i „Jazz Nad Odrą Wrocław 2010″, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mloda Polska”. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Francja, Czechy, Ukraina, Litwa, Bułgaria, Turcja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy).


www.electricgroup.schmidtjazz.com


Piotr Schmidt Electric Group

Piotr Schmidt - trąbka, efekty
Tomasz Bura - klawisze, syntezatory
Michał Kapczuk - gitara basowa, efekty
Sebastian Kuchczyński - perkusja


Wstęp na koncert jest wolny.